Advertisement

Canada at the Tokyo Olympics: Who’s competing Monday night, Tuesday morning

Click to play video: 'Canada bags gold medal in swimming, first medal in judo at Tokyo Olympics' Canada bags gold medal in swimming, first medal in judo at Tokyo Olympics
WATCH: Canada bags gold medal in swimming, first medal in judo at Tokyo Olympics – Jul 26, 2021

Canadian athletes will be busy competing in several events at the Tokyo Olympics Tuesday, including a chance for the women’s softball team to win a bronze medal.

For Canadian fans, events will begin Monday evening and continue overnight into Tuesday.

Here’s when you can see Canada compete in several sports (all times Eastern). Events with multiple showings for Canada will be marked with starting times.

Read more: Olympics medal count: Here’s who won the most medals during the Tokyo Games

Triathlon – 5:30 p.m. ET

Canadians Joanna Brown and Amélie Kretz will compete in the women’s individual triathlon, beginning at 5:30 p.m. ET.

Rugby Sevens – 8 p.m. ET

Canada’s men’s team will face Japan in the third round of qualifying starting at 8 p.m. ET Monday.

Story continues below advertisement

The team later qualified for the quarter-final against New Zealand, which will kick off at 4:30 a.m. ET Tuesday.

Swimming – 9:30 p.m. ET

At 9:30 p.m. ET, Penny Oleksiak will compete in the women’s 200-metre freestyle semifinal, after placing second in the qualifier. Oleksiak already has one silver medal under her belt in the women’s 100-metre relay, which she and her teammates won on Sunday.

Summer McIntosh will then compete in the second round of the 200-metre freestyle semifinal at 9:36 p.m. ET.

At 9:51 p.m. ET, Kylie Masse will look to earn a spot on the medal podium in the women’s 100-metre backstroke final, after winning her semifinal race the day before.

Then at 10:59 p.m. ET, Sydney Pickrem will race in the women’s 200-metre individual medley semifinals. She placed third in her heat over the weekend.

On Tuesday morning, Joshua Liendo Edwards and Yuri Kisil will both compete in the men’s 100-metre freestyle at 6:17 a.m. ET.

Liendo Edwards will then face off in the seventh heat at 6:16 a.m. ET, followed by Kisil in the eighth heat at 6:18 a.m. ET.

Beach Volleyball – 10 p.m. ET

The pair of Heather Bansley and Brandie Wilkerson will continue through the preliminary rounds by taking on Argentina at 10 p.m. ET Monday.

Story continues below advertisement

Judo – 10 p.m. ET

Both the women’s under-63 kg and men’s under-81 kg elimination round events will kick off at 10 p.m. ET Monday, with athletes squaring off in continuous matches.

Catherine Beauchemin-Pinard will take on Denmark’s Laerke Olsen in the women’s event, while Antoine Valois-Fortier faces Alexios Ntanatsidis of Greece in the men’s event.

Beauchemin-Pinard has since qualified for the semifinal rounds, which will kick off at 4 a.m. ET Tuesday.

Weightlifting – 10:50 p.m. ET

Tali Darsigny will lift in the women’s 59 kg competition at 10:50 p.m. Monday.

Then at 6:50 a.m. ET Tuesday, Maude Charron will try to win a medal in the women’s 64 kg lift.

Sailing – 11:05 p.m. ET

Alexandra Ten Hove will take the helm with crewmate Mariah Millen in three races in the women’s 49er skiff event. The first race kicks off at 11:05 p.m. ET Monday.

At the same time, Sarah Douglas will start the first of two races for the day in the women’s one-person laser radical dinghy event.

Then Nikola Girke will compete in three races in the women’s RS:X windsurfer event. The first race starts at 2:05 a.m. ET Tuesday.

Story continues below advertisement

Archery – 11:26 p.m. ET

In the individual elimination rounds, Stephanie Barrett will take on Turkey’s Yasemin Anagoz in the women’s event at 11:26 p.m. ET Monday.

At 12:31 a.m. ET Tuesday, Crispin Duenas will face Moldova’s Dan Olaru in the men’s event.

Softball – 12 a.m. ET

Canada faces Mexico for the bronze medal in softball, starting at 12 a.m. ET Tuesday.

The gold medal game at 7 a.m. ET will see home team Japan take on the United States.

Canoe Slalom – 1 a.m. ET

Florence Maheu will race in the women’s kayak semifinal starting at 1 a.m. ET Tuesday.

Diving – 2 a.m. ET

The duo of Meaghan Benfeito and Caeli McKay compete in the women’s 10-metre platform synchronized diving final, beginning at 2 a.m. ET.

Cycling – 2 a.m. ET

Canadians Catharine Pendrel and Haley Smith will race in the women’s cross-country mountain bike event starting at 2 a.m. ET, in the hopes of earning a medal.

Story continues below advertisement

Table Tennis – 3:30 a.m. ET

In the women’s singles round, Mo Zhang will take on China’s Meng Chen starting at 3:30 a.m. ET Tuesday.

Badminton – 5:40 a.m. ET

At 5:40 a.m. ET Tuesday, the pair of Kristen Tsai and Rachel Honderich will face Egypt’s Doha Haney and Hadia Hosny in the women’s doubles competition.

Then at 6:20 a.m. ET, Brian Yang will take on Sweden’s Felix Burestedt in men’s singles.

Finally, Jason Ho-Shue and Nyl Yakura will compete in men’s doubles against Malaysia’s Aaron Chia and Wooi Yik Soh at 7 a.m. ET.

Boxing – 6:54 a.m. ET

In the women’s welterweight preliminaries, Canada’s Myriam da Silva will face off with Maria Altagracia Moronta Hernandez of the Dominican Republic at 6:54 a.m. ET Tuesday.

Soccer – 7 a.m. ET

Team Canada will continue its quest for gold in women’s soccer, taking on Great Britain starting at 7 a.m. ET Tuesday.

Hockey – 7:45 a.m. ET

The men’s hockey team will face the Netherlands at 7:45 a.m. ET Tuesday in its third match of the Games.

Advertisement

Sponsored content