Dozens lined up inside Lethbridge City Hall on Monday, filing paperwork to run in next month’s municipal election.
Three people have registered to run for mayor, while 29 filled out nomination forms to run for council.
Coverage of politics in Lethbridge on Globalnews.ca:
Incumbent Mayor Chris Spearman put his name forward to run for a second term.
Robert Janzen, a retiree from Ukraine with a background in security, is also running for mayor.
“I lived in different countries… and in different governments… and different cities… I know what people want,” Janzen said.
“Everyone wants to pay less taxes, I know that.”
Martin Heavy Head, who ran for council four years ago, planned to do the same this year, but made a last-minute decision to go for the top job.
“I’m tired of there being street people who are addicted, I’m tired of there being no infrastructure to help these people, and I’m tired of the racism,” Heavy Head said.
“That’s pretty well my platform right there.”
READ MORE: Lethbridge election 2017: Tell us which issues matter to you
Mayor Spearman said he’s proud of what he and council have accomplished over the last four years and is hoping for another term.
“I think it’s important that the city continue to progress, I think we’ve done well in terms of economic development and job creation,” he said. “I think we made progress on social issues, decades-old social issues.”
As for council, 29 applications were filed for the eight spots, with seven of the current councilors putting their names forward.
Get daily National news
Bridget Mearns announced last week that she will not seek another term.
The lists of nominees are unofficial because candidates have 24 hours to withdraw their names.
Unofficial nominees for mayor (one position)
Martin Heavy Head
Robert (Bob) Janzen
Chris Spearman
Unofficial nominees for councillor (eight positions)
Aileen Burke
Craig Burrows-Johnson
Mark Campbell
Jeff Carlson
Jeffrey Coffman
Belinda Crowson
Clint Germsheid
Zachary Gibb
Bill Ginther
Raymond Hoffarth
Blaine E. Hyggen
Liz Iwaskiw
Kevin Mark Layton
Shelby J. MacLeod
Joseph (Joe) Mauro
David Mikuliak
Rob Miyashiro
Ross Morrell
Nick Paladino
Ryan Parker
Harold Pereverseff
John Pogorzelski
Louise Marie Saloff
Joey Shackleford
Jennifer Takahashi
Bruce Thurber
Stephnie Watson
Davey Wiggers
Rena Woss
Unofficial nominees for public school trustee (seven positions)
Clark Bosch
Travis Burndred
Brooke Culley
Tyler Demers
Janice (Jan) Foster
Keith Fowler
D.J. Gellatly
Donna Hunt
Doug James
Don Lacey
Kristina Larkin
Christine Light
David Low
Lola Major
Locke Spencer
Hollie Tarasewich
Unofficial nominees for Holy Spirit Roman Catholic Separate Regional Division No. 4
Ward 1, Ward 4 and Ward 5 are elected by acclamation. Ward 3 has no candidate, so the nomination period for this job will be open for another five business days.
Ward 1 (One Position)
Frances Cote
Ward 2 (Five Positions)
Joseph Petter Comeau
Erv Fehr
Bryan Kranzler
Keith McDonald
Danny Ponjavic
Bob Spitzig
Ken Tratch
Ward 3 (One Position)
No nominations
Ward 4 (One Position)
Judy Lane
Ward 5 (One Position)
Patricia J. Bremner
Comments