January 29, 2016 11:55 am
Updated: January 29, 2016 12:23 pm

Eating healthy on a budget

WATCH ABOVE: With the Canadian dollar dropping, many find it hard to navigate the grocery aisles and stick to their health goals. Joelle Tomlinson goes grocery shopping with a registered dietician.

A A

SASKATOON – It’s a common misconception, eating healthy means spending more money. However there are lots of ways you can eat healthy on a budget.

“It does take a bit of planning,” says dietician Brooke Bulloch, “you want to have a list that you stick with.” She recommends shopping for whole foods, and staying away from pre-packaged convenience items.

Produce

Story continues below
Global News

A large portion of our fruits and vegetables are imported, and with the low Canadian dollar it means we are seeing a large fluctuation in prices.

Bulloch recommends looking for root vegetables, which not only last longer but also are able to feed a large number of people. Other basic tips include looking in the frozen isle where you can find deals.

READ MORE: Forget cauliflower: celery leads pack of runaway produce prices

She warns against food trends like super-foods, which are not necessary for a healthy balanced diet. “It doesn’t have to be super-foods like pomegranates or blackberries at higher costs. There is nothing wrong with our basic bananas, pears or apples.”

Proteins

The cost of red meats have gone up, but Bulloch said there are other options to meet our protein demand.

“Protein is the most satiating or satisfying macro-nutrient. It really helps stabilize our appetite and keeps us going.” She recommends looking for white meat or canned fish, which have remained more stable. Another option are alternatives like eggs, tofu or pulses.

READ MORE: Canadian grocery prices will continue to skyrocket next year

Bulloch warns there is a cost to convenience when it comes to shopping. “The biggest thing is to try and buy plain. The pre-seasoned or frozen options are typically more expensive.”

Grains

Again, Bulloch warns about paying for convenience when shopping for cereal. A bag of rolled oats will cost you about $3,99 and has about 25 servings, while for the same price you get about 10 pre-packaged oatmeal. “You can dress it up at home, add that fruit and a little bit of sugar at home.”

READ MORE: Meat no longer leading supermarket prices higher — it’s veggies

She recommend looking for whole grains, but while still paying attention to the price.

“When it comes to your budget, if its something you really need to stick with, don’t be afraid to go to some of the plain brown rice, and barley and some of our local crops because they are just as healthful.”

 

© 2016 Shaw Media

Report an error

Comments

Global News